ادعای شرکت ساخت و توسعه:

ذوب‌آهن هنوز موفق به تولید ریل ملی نشده است

شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور ادعا کرد: فقط ۱.۲۵ درصد ریل مقدار قرارداد بین راه‌آهن و ذوب‌آهن توسط کارخانه ذوب‌آهن تولید شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج مهندسین عمران ومعماری استان همدان ، ،شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور با ارسال متنی به خبر "مسئولین وزارت راه از تحویل ریل تولیدی ذوب‌آهن به راه‌آهن اطلاعی ندارند" پاسخ داد که عینا در ادامه می‌آید؛

«۱- پیرو توافقات انجام شده فیمابین وزارت راه و شهرسازی و وزارت صنعت، معدن و تجارت در آبان‌ماه سال ۹۵ قرارداد تولید و فروش ۴۰ هزار تن ریل U33 بین شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت ذوب‌آهن اصفهان منعقد و مقرر شد ریل مورد قرارداد ظرف مدت ۵ ماه تولید و تحویل خریدار شود و پس از آن تولید انبوه ریل UIC60 (به منظور استفاده در خطوط جدیدالاحداث) در دستور کار قرار گیرد.

اما به دلیل برخی مشکلات فنی مرتبط با شروع تولید و محدودیت در خصوص تامین شمش مورد نیاز تولید ریل، علی رغم گذشت حدود یکسال و نیم هنوز بخش اول قرارداد مذکور به پایان نرسیده و تنها محموله اول از ریل U33 به وزن تقریبی ۵۰۰ تن (حدود ۱.۲۵ درصد مقدار قرارداد) تحویل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران شده است.

توجه به این نکته ضروری است که ریل U33 در بهسازی مسیرهای ریلی قدیمی قابل استقاده است و امکان استفاده از این نوع ریل در مسیرهای ریلی جدید وجود ندارد.

۲- آنچه قابل توجه است این‌که بر مبنای قرارداد فی مابین وزارت راه و شهرسازی و ذوب‌آهن اصفهان تولید ریل U33 که با پروفیل سبک‌تر به منظور بهسازی خطوط قدیمی راه‌آهن مورد استفاده قرار می‌گیرد به عنوان مقدمه تولی ریل ملی در نظر گرفته شده است و مطابق توافقات طرفین مقرر شده تا پس از اخذ تاییدیه‌های فنی و اطمینان از صحت عملکرد این ریل در خطوط در دست بهره‌برداری، تولید ریل UIC60 در دستور کار قرار گیرد تا از آن در خطوط اصلی در دست احداث کشور و برای سرعت طراحی ۱۶۰ کیلیومتر بر ساعت و بار محوری تا ۳۰ تن ساتفاده شود.

لازم به یادآوری است که این مهم تاکنون محقق نشده و شرکت ذوب‌آهن نیز به صورت رسمی زمان نهایی تولید این نوع ریل رابه اطلاع شرکتساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور نرسانده است.

۳- با توجه به مذاکران انجام شده در شهریور ماه سال گذشته شرکت ساخت و توسعه اقدام به سیر مراحل ثانونی لازم برای انعقاد قرارداد و خرید ۲۵ هزار تن ریل UIC60 از طریق فرآیند ترک تشریفات مناقصه از شرکت ذوب آهن نمود که پس از صدور مجوزهای لازم در داخل شرکت، مراتب برای اخذ مجوز هیئت موضوع بند (و) ماده ۲۸ به سازمان برنامه و بودجه اعلام شد که علی‌رغم پیگیری‌های انجام شده به دلایلی خارج از قصور این شرکت از جمله عدم استقبال شرکت ذوب‌آهن از این موضوع، مجوز لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه صادر نشده است.

۴- موارد مطروحه در خصوص خرید ۳۵۰ هزار تن ریل توسط راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران ارتباطی با شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل نداشته و در دو سال گذشته این شرکت صرفا در حد نیاز جاری طرح‌ها و پروژه‌های در دست اجرا و از طریق پیمانکاران اجرای عملیات روسازی اقدام به تامین ریل برای موارد ضروری نموده و محدودیت‌ها و مشکلات مربوط به تامین نقدینگی و خرید ریل بعضا باعث تاخیر در انجام پروژه‌ها یا رکود عملیات اجرایی شده است. هم‌اکنون نیز هیچگونه ریلی در انبارهای این شرکت وجود ندارد. این شرکت از شروع تولید ریل UIC60 در شرکت ذوب‌آهن اصفهان به عنوان یک منبع مطمئن و در دسترس برای تولید و تامین ریل به شدت استقبال می‌نماید.

۵ با توجه به تکالیف مصرح قانونی از جمله سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه پنج‌ساله ششم توسعه و در راستای تسهیل حمل‌ونقل ریلی و توسعه زیرساخت‌های مرتبط، این شرکت خود را مکلف می‌داند در صورت وجود شرایط و بستر لازم در خصوص استفاده از تولید ملی از سازندگان و تولیدکنندگان داخلی این حوزه حمایت لازم را انجام داده و نسبت به استفاده از ریل ملی اقدام نماید.

سازوکارهای پیش گفته نیز در این راستا و باتوجه به اهمیت و نقش محوری ریل در ایمنی سیر و حرکت ناوگان ریلی مورد توافق قرار گرفته است و در صورت احراز مشخصات فنی ریل منطبق با استاندارد و ضوابط مشخص شده هیچگونه مانعی در بکارگیری آن وجود نداشته و مستلزم همراهی و پیگیری شرکت ذوب‌آهن اصفهان در این خصوص است.

منبع:خبرگزاری تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شعار سال

نشریه